Koncepcja pracy Przedszkola Miejskiego nr 133 w Łodzi na lata 2017-2022

„Dob­ry wycho­waw­ca, który nie wtłacza a wyz­wa­la, nie ciągnie a wzno­si, nie ug­niata a kształtu­je, nie dyk­tu­je a uczy, nie żąda a za­pytu­je – przeżyje wraz z dziećmi wielenat­chnionych chwil.” J. Korczak

Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w następujących dokumentach:
  • Podstawa programowa wychowania przedszkolnego
  • Statut Przedszkola
  • Autorski program ,,Poznaję siebie i świat”
  • Działania adaptacyjne ,,Będę przedszkolakiem’’
  • Działania profilaktyczne ,,Promocja zdrowia- moje bezpieczeństwo”
  • Działania wychowawcze
  • Innowacja pedagogiczna „Ale mądrale!”

Każde dziecko jest niepowtarzalną istotą z immanentną gotowością do rozwoju. Naturalną tendencją u każdego dziecka jest dążenie do poznawania i doskonalenia się. Zadaniem dorosłych jest niedopuszczenie do zahamowania tej tendencji oraz stwarzanie warunków dzieciom do rozwoju pełnego potencjału. Nasze przedszkole zapewnia dzieciom opiekę, wychowanie i edukację w atmosferze radości, akceptacji i bezpieczeństwa. Rozpoznaje i zaspakaja ich potrzeby oraz rozwija możliwości i talenty. Umożliwia osiągnięcie gotowości do nauki w szkole. Pełni także funkcję doradczą i wspierającą działania wychowawcze rodziców. Nasze przedszkole jest miejscem radosnej, twórczej i bezpiecznej zabawy, poznawania i odkrywania świata, jest przystanią, gdzie króluje mądrość, szacunek i radość.

Koncepcja pracy przedszkola respektuje cztery filary nowoczesnej edukacji:
  • Uczyć się, aby być (system wartości i postaw). Dzięki edukacji człowiek powinien kształcić samodzielne, krytyczne myślenie, wypracować sądy, podejmować decyzje w różnych okolicznościach życia. Ważne są różnorodne doświadczenia, które mają pomóc w ukształtowaniu systemu postaw, wzbogacić osobowość, przygotować do tego, aby „być”, a nie „mieć”.
  • Uczyć się, aby działać (umiejętności). W codziennej rzeczywistości istotne są różnorodne kompetencje, dzięki którym człowiek radzi sobie z różnymi zadaniami i problemami.
  • Uczyć się, aby wiedzieć (wiedza) Wiedza to środek i cel ludzkiego życia. Pozwala na komunikowanie, rozwijanie umiejętności, rozumienie świata. Daje radość rozumienia, poznawania i odkrywania. Istotna jest sprawność procesów poznawczych.
  • Uczyć się, aby żyć wspólnie z innymi (pokojowe współistnienie i współdziałanie całej ludzkości)

Ważne jest, aby odkryć siebie, zauważyć niepowtarzalność i odrębność każdego człowieka, współdziałać z innymi, nauczyć się rozwiązywać konflikty, planować i realizować z innymi wspólne cele.