Eksperymentarium

Eksperymentarium powstało w ramach projektu "Eksperymentarium". Przedszkole otrzymało nagrody oraz certyfikat poświadczający realizację inicjatywy "Eksperymentarium"- akcji ekologicznej z zastosowaniem partycypacji w placówce w ramach programu Współpraca w 3D. Urządzanie Eksperymentarium było możliwe dzięki współpracy z Rodzicami, Pani Dyrektor oraz pomysłodawczyni projektu Pani Joannie Tomczak.
Nasze Przedszkole może pochwalić się nowoczesnym Eksperymentarium, w którym dzieci mogą wykonywać ciekawe doświadczenia z zakresu: magnetyzmu, elektryczności, dynamiki, optyki, mechaniki, akustyki i dźwięku, logiki, biologii czy chemii. Skomplikowane zagadnienia z różnych dziecin nauki stają się proste i czytelne dla każdego dziecka. Dzieci z naszego Przedszkola bardzo chętnie uczestniczą na zajęciach w Eksperymentarium.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Nauczycielka Justyna Klimkiewicz napisała autorski program pt. "Przedszkolni Einsteini- przez małe eksperymenty do dużej wiedzy" realizowany w grupach starszych. Celem programu jest rozbudzanie u dzieci ciekawości otaczającym światem przyrody oraz nauczenie ich prowadzenia obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzanych doświadczeń, eksperymentów i zjawisk przyrodniczych.

Poniżej umieszczone są zdjęcia samodzielnie wykonywanych eksperymentów przez dzieci. Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Rozkwitający kwiat

Dzieci podczas tego eksperymentu sprawdzają z czego składa się papier? Po włożeniu papieru do wody, wskutek sił działających w kapilarach na cząsteczki wody, papier pęcznieje. Jest to proste doświadczenie, które dzieci mogą samodzielnie z rodzicem wykonać w domu.

Czy potrafimy zrobić "Tęcze"?

Dzieci podczas kolejnego doświadczenia poznają zjawisko rozpuszczenia się cukru w wodzie. Pod wpływem dolania wody do cukierków, wierzchnia warstwa rozpuszcza się i powstaje zjawisko podobne do tęczy. Ten eksperyment przyniósł dzieciom dużo radości, gdyż na koniec pojawiła się słodka niespodzianka.

Sztuczny śnieg

Gwiazdki sprawdzają czy potrafimy zrobić sztuczny śnieg? Podczas eksperymentu łączą wszystkie potrzebne składniki i.... udaje nam się zrobić sztuczny śnieg. Taki śnieg pozwoli nam na ulepienie np. sztucznego bałwana.

Hodowla kryształów

Doświadczenie pt. "Hodowla kryształów"- dzieci poznają właściwości parowania wody i powstawania kryształów. Podczas gdy sól zacznie odparowywać, na nitce- gwiazdce gromadzą się kryształki przypominające lód.

Czarodziejski magnes

Doświadczenie pt. "Czarodziejski magnes"- podczas tego doświadczenia dzieci zapoznają się z właściwością przyciągania przez magnes metalu, nabywają przeświadczenie, że siła magnetyczna działa przez niektóre materiały.