Informacja Administratora

Program przedszkola

Program "Poznaje siebie i świat"

Program autorstwa zespołu nauczycieli: Małgorzaty Kubickiej, Anny Włodarczyk, Joanny Tomczak, Justyny Klimkiewicz. Realizowany we wszystkich grupach wiekowych.
Program posiada cztery obszary:

1. "Poznaję siebie",
  2. "Ja i moja rodzina",
  3. "Ja i moi rówieśnicy",
  4. "Ja i moje otoczenie".

Program został dopuszczony do użytku przez dyrektora, jest on zgodny z podstawą programową określoną w rozporządzeniu MEN z dnia 17 czerwca 2016r. (Dz. U z 2016r, poz. 895 ).

Program zawiera:
  • szczegółowe cele kształcenia i wychowania,
  • treści zgodne z treściami zawartymi w podstawie programowej wychowania przedszkolnego,
  • sposoby osiągania celów kształcenia i wychowania uwzględniają możliwości indywidualizacji pracy zgodnie z potrzebami i możliwościami dzieci,
  • metody przeprowadzenia analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole,
  • jest poprawny pod względem merytorycznym i dydaktycznym.
Program "Poznaję siebie i świat” posiada załączniki:

AUTORSKIE PROGRAMY NAUCZYCIELI

Autorski program zajęć profilaktycznyczno-terapeutycznch

Autorski program zajęć profilaktyczno – terapeutycznych z elementami integracji sensorycznej i socjoterapii. „Rozumiem świat i siebie” napisany przez Annę Wagner.

Głównym celem programu jest wspieranie prawidłowego rozwoju dziecka poprzez stymulację sensoryczną i psychospołeczną. Realizacja programu umożliwia dzieciom z grupy ryzyka zaburzeń integracji sensorycznej niwelowanie nieprawidłowości w przebiegu odbierania i organizowania wrażeń zmysłowych utrudniających codzienne funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne i społeczne.

Poprzez wprowadzenie zajęć grupowych trening w zakresie rozwoju mechanizmów integracji sensorycznej jest wzbogacony o elementy socjoterapii, co rozwija u dzieci zdolność radzenia sobie z problemami emocjonalnymi związanymi z kontaktami społecznymi.

Autorski program zajęć logopedycznych

Autorski program zajęć logopedycznych „Wczesna interwencja logopedyczna i neurologopedyczna = lepszy start” napisany przez Katarzynę Chomin.

Głównym celem programu jest wspieranie prawidłowego rozwoju mowy dziecka poprzez ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe. Wprowadzenie opieki logopedycznej na bardzo wczesnym etapie zwiększa szanse na zapobieganie deficytów.

Głównym celem logopedy jest bowiem niedopuszczenie do rozwoju patologii w obrębie aparatu artykulacyjnego, wzmocnienie mięśni warg, języka i podniebienia miękkiego. Realizacja programu umożliwia przeprowadzenie diagnozy, a następnie podjęcie działań terapeutycznych i profilaktycznych. W zależności od potrzeb dziecka logopeda wspomaga czynności pokarmowe oraz oddychanie, a poprzez podjęcie właściwej stymulacji sfery orofacjalnej przygotowuje odpowiednie warunki dla przebiegu rozwoju mowy, by rozwijać percepcję i ekspresję mowy.

Autorski program "Uczymy się przez zmysły"

Autorski program "Uczymy się przez zmysły" napisany przez Joannę Tomczak i Hannę Malanowicz-Pacholską

Głównym celem programu jest szerzenie idei rozwoju wielozmysłowego z wykorzystaniem zabaw sensorycznych, manipulacyjnych, konstrukcyjnych, badawczych, dydaktycznych i ruchowych.

Główną metodą wykorzystywaną do realizacji programu jest integracja sensoryczna, jednak realizacja zadań i celów będzie wspierana poprzez metody tj. metoda wg M. Kwiatowskiej, elementy metody ruchu rozwijającego W. Sherborne, elementy metody P. Dennisona (kinezjologia edukacyjna), muzykoterapia, sensoplastyka.